„Láska“ prochází žaludkem

Seděli jsme spolu s partnerem v báječné restauraci plné skvělých domácích pokrmů a užívali si našich výborných jídel, když jsme se stali svědky scény, která mě inspirovala k napsání těchto řádků.

Je jídlo důležitější než hra?

Za naším stolem byl velký stůl, kde seděly tři maminky a několik dětí. Spokojeně jedli objednané jídlo, nic zvláštního se nedělo. Avšak zajímavé to začalo být záhy. Několik dětí dojedlo, zvedlo se od stolu a šlo si hrát. To samozřejmě vyvolalo hromadnou reakci ostatních dětí, které v tu ránu přestalo nějaké krmení sebe zajímat a raději chtělo vyrazit za hrou na piráty nebo chtěly pokořit venkovní kolotoč, kdo ví…

Zásah z lásky

Ale ouha. To se tedy šeredně přepočítaly. Napíšu jen maminky…, myslím, že je jasné, co následovalo…maminky, které ani vteřinu nepochybovaly, že teď nastal ten správný okamžik pro jejich zásah z „lásky“. Zásah zvaný, hra je blbost, jídlo je důležitější. V tu ránu se změnila scéna a celková energie u stolu. Dětem poklesla nálada a začaly breptat a vnitřně se bouřit. Vzpíraly se. Byly však maminkami přemoženy. Žádný argument neměl dostatek váhy pro to, jít si znovu hrát. Kdepak. Přednější a rozhodně důležitější bylo najíst se. Co najíst, ale přejíst se. Ze svobodných dětí se v okamžiku stali otroci záměrů svých rodičů.

Přílišná péče škodí

A tam mi to došlo. Netroufám si říct, že jediným, ale zcela jistě jedním z hlavních důvodů obezity lidí, je přílišná péče jejich maminek a jejich nijak neopodstatněný strach, že jejich dítko, pokud nesní obrovskou porci jídla, tak se špatně vyvine nebo snad dokonce zemře.

Tlustý a šikovný nebo štíhlý a k ničemu?

Tiše a v úžasu jsme poslouchali, jakou nálož vět, tedy programů ti chudáci děti dostali od svých nejmilovanějších. Cituji: „Hezky to spapej a budeš hodný chlapeček!“ „Když to nespapáš, budeš slabý“. „Á ty jsi to celé snědl, ty jsi tak šikovný“. „Když to nesníš, nikam nepůjdeš“. „Jedno sousto za maminku, jedno za tatínka“. „Teprve, když to sníš, půjdeš ven“. „Jsi už velký kluk, tak bys to mohl sníst celé“.

Sečteno podtrženo, mozek si tato slova vyhodnotí asi takto: „Když to nesním, jsem špatný“. „Když to nesním, jsem slabý“. „Když to nesním, nejsem šikovný“. „Budu si moct dělat po svém, až když to sním“. „Když nesním sousto za milované rodiče, pak jsem udělal něco špatně“. „Až když to sním, mohu jít dělat, co mě těší“. „Abych dokázal svou hodnotu (to, že jsem už velký kluk), musím sníst celé jídlo“.

Láska s podmínkami

Svoboda, svobodný projev a vlastní hodnota je podmíněna jídlem. Podmíněna snědením celé velké porce jídla, kterou už nemohu dojíst. Podmíněna přejídáním. Vlastně svou hodnotu mám tehdy, když se přejím. Jsem svobodný a silný jedině, když se přejím….

Hrůzný dopad pozitivního záměru

S naprostou hrůzou, skoro bez dechu jsem si uvědomila, jak jsou tyto programy zažrané v lidském podvědomí jako něco pozitivního…Vždyť přeci, když maminka opakovaně říká svému dítěti: „Ty jsi tak úžasný, když tak krásně papáš“, pak je to přeci v pořádku, vždyť své dítě chválí…Ale ono je to vlastně celé úplně naopak. Pod milými slovy a pozitivním záměrem je ukryto doslova ničení daného člověka. Člověka, který se pak v životě otravuje s přebytečnými kily, protože, aniž o tom ví, má na nich vybudovanou svou hodnotu, sílu a svobodu. A kdo by nechtěl být svobodný, silný a hodnotný???

Dětství není náhoda

Jsem však obrovsky vděčná za toto uvědomění, protože práce s hlavou, tělem i duší daného člověka, mně dalo zase větší smysl a zapadl další díleček do skládanky života jako celku. Že i za tím, jak vypadají naše těla, jsou uložené programy z dětství, že to není náhoda. A pokud se svým tělem nejsme spokojeni a chceme změnu, pak je cesta. Cesta, která přímým směrem míří do mozku, do podvědomí a míří za pochopením a předěláním těchto zničujících, z lásky nasazených programů v našich hlavách. A míří i za oceněním našich těl, jak nám fungují a jak nám zcela perfektně dávají najevo, že je třeba něco řešit. Ale ne primárně tělo, ale především mozky a poslání našich duší. A když to pořešíme??? Je přeci bezva mít tělo, jaké chceme 🙂

Share on facebook
Share on linkedin
Share on print
Share on email
Zavřít Menu
×
×

Cart

Košík